100% wsparcia

Tamara

Lagodechi w Gruzji

Opis ucznia:

Moi przodkowie znaleźli się w Gruzji po upadku powstania listopadowego. Moją prababcię – Annę Zielińską zmuszono na podstawie decyzji władz carskich do opuszczenia Polski. Była to szeroko zakrojona akcja represyjna, która obejmowała konfiskaty majątków, aresztowania, wysiedlenia, a nawet kary śmierci. Tej ostatniej ledwo uniknął mój pradziadek. Tylko ucieczka na terytorium Gruzji dała szansę moim przodkom na uniknięcie aresztowania i śmierci.

To jednak nie zakończyło trudnej historii rodziny. Wszystkie dokumenty rodzinne zostały skonfiskowane i zniszczone w czasie II wojny światowej. W 1943 r. Stalin na podstawie „Noty Wołkowej” skazał miliony Polaków na obywatelstwo ZSRR. Moją rodzinę przez kilkadziesiąt lat uważano za ruskich, co kłóciło się z naszym pochodzeniem, wartościami, obyczajami i poczuciem, że jesteśmy Polakami.

Urodziłam się w miejscowości Lagodechi. Mam trzech braci, z których jeden także uczy się już w Polsce. Związek Polaków w Kachetii im. Ludwika Młokosiewicza potwierdził nasze polskie pochodzenie.

Jestem utalentowana artystycznie. Uczyłam się w szkole muzycznej w Gruzji, tańczyłam w zespole „Lakwaste”, gram także na gitarze i fortepianie. W wolnych chwilach maluję i uwielbiam czytać książki. Śpiewam także w szkolnym chórze. A do tego wszystkiego lubię uprawiać sport i spędzać czas z przyjaciółmi.

Marzę o tym, aby zamieszkać w Polsce i tu założyć rodzinę. Chciałabym także, aby na świecie nie dochodziło już do wojen i konfliktów, by już żadna rodzina nie musiała przechodzić przez to, co przeszła moja.

Tamarą opiekują się Pani Bogumiła, Pani Elżbieta, Pani Elżbieta i Pan Grzegorz, zapewniając pełny Mecenat.