74% wsparcia

Maria

Taszkent w Uzbekistanie

Opis ucznia:

Pradziadek Marii nazywał się Kozłowski i urodził się w 1914 roku na Kresach. W czasie pierwszej wojny światowej jego rodzice wraz z nim znaleźli się w Rosji. Po wybuchu rewolucji październikowej życie przodków Marii stało się zagrożone. By uratować dzieci przed śmiercią, zmienili nazwisko na rosyjsko brzmiące Kozłow. Kolejne historyczne wydarzenia dokładały jedynie zmagań i trudności. Gdy Stalin w latach 30-tych wprowadza liczne represje wobec obywateli polskich, rodzina Marii kolejny raz zmuszona jest uciekać i się ukrywać. Trafili do Taszkentu, gdzie zamieszkali na stałe. Przeżyli tam bardzo trudne chwile, ale nie zapomnieli o Polsce. W domu Marii do dziś mówi się po polsku. Z pokolenia na pokolenie rodzina przekazywała sobie tradycje i obyczaje polskie oraz marzenie o powrocie do Ojczyzny. Marzenie, które w końcu zrealizowało się dzięki Marysi.

Sytuacja rodziny Marii jest trudna, ponieważ jej ojciec zostawił ją oraz jej mamę i nie wspiera ich finansowo. Mama stara się zapewnić córce jak najlepszą przyszłość, dlatego bardzo pragnęła, by Maria mogła uczyć się w Polsce.

Marysia ma dużo zainteresowań. Lubi podróżować. Była już w kilku miejscach w Polsce. Bardzo podoba jej się polska architektura, szczególnie zachwycona jest Starym Miastem w Warszawie i Rynkiem Głównym w Krakowie. Lubi czytać książki, uprawiać sporty i oglądać filmy. Ale uwielbia też matematykę. W przyszłości chciałaby zdać jak najlepiej polską maturę i pójść na studia ekonomiczne. A najbardziej ze wszystkiego – chciałaby pozostać w Polsce na całe życie.

Marią opiekują się Pan Piotr, Pan Lucjan oraz Komisja Zakładowa NSZZ Solidarność zapewniając wsparcie na kwotę 740 zł. Do pełnej kwoty brakuje jeszcze 260 zł.

ZOSTAŃ MECENASEM MARII
Możesz to zrobić poprzez poniższy formularz wpłat lub wpłacając bezpośrednio na konto:
NR KONTA: 86 1240 6175 1111 0010 4598 7860
Tytuł przelewu: Mecenat – Maria, Taszkent

 

Zostań mecenasem tego ucznia!

I dokonaj pierwszej wpłaty

Wybierz rodzaj mecenatu:

Dane kontaktowe:

* pola są wymagane.