100% wsparcia

Maria

Taszkent w Uzbekistanie

Opis ucznia:

Pradziadek Marii nazywał się Kozłowski i urodził się w 1914 roku na Kresach. W czasie pierwszej wojny światowej jego rodzice wraz z nim znaleźli się w Rosji. Po wybuchu rewolucji październikowej życie przodków Marii stało się zagrożone. By uratować dzieci przed śmiercią, zmienili nazwisko na rosyjsko brzmiące Kozłow. Kolejne historyczne wydarzenia dokładały jedynie zmagań i trudności. Gdy Stalin w latach 30-tych wprowadza liczne represje wobec obywateli polskich, rodzina Marii kolejny raz zmuszona jest uciekać i się ukrywać. Trafili do Taszkentu, gdzie zamieszkali na stałe. Przeżyli tam bardzo trudne chwile, ale nie zapomnieli o Polsce. W domu Marii do dziś mówi się po polsku. Z pokolenia na pokolenie rodzina przekazywała sobie tradycje i obyczaje polskie oraz marzenie o powrocie do Ojczyzny. Marzenie, które w końcu zrealizowało się dzięki Marysi.

Sytuacja rodziny Marii jest trudna, ponieważ jej ojciec zostawił ją oraz jej mamę i nie wspiera ich finansowo. Mama stara się zapewnić córce jak najlepszą przyszłość, dlatego bardzo pragnęła, by Maria mogła uczyć się w Polsce.

Marysia ma dużo zainteresowań. Lubi podróżować. Była już w kilku miejscach w Polsce. Bardzo podoba jej się polska architektura, szczególnie zachwycona jest Starym Miastem w Warszawie i Rynkiem Głównym w Krakowie. Lubi czytać książki, uprawiać sporty i oglądać filmy. Ale uwielbia też matematykę. W przyszłości chciałaby zdać jak najlepiej polską maturę i pójść na studia ekonomiczne. A najbardziej ze wszystkiego – chciałaby pozostać w Polsce na całe życie.

Marią opiekują się Pan Piotr, Pani Barbara, Pan Lucjan, Komisja Zakładowa NSZZ Solidarność i Pan Cezary zapewniając pełne wsparcie

ZOSTAŃ MECENASEM MARII
Możesz to zrobić poprzez poniższy formularz wpłat lub wpłacając bezpośrednio na konto:
NR KONTA: 86 1240 6175 1111 0010 4598 7860
Tytuł przelewu: Mecenat – Maria, Taszkent